חיפוש באתר

מטבחים

במסגרת עיצוב פנים הבית, מעמד המטבח עלה בשנים האחרונות וכיום מטבחים אינם רק פונקציונאליים, אלא גם משאירים חותם על בית מעוצב ומסוגנן

מבין חדרי הבית המשמשים אותנו מדי יום, נדמה כי זה שתדמיתו עברה את המהפך המשמעותי ביותר בשנים האחרונות הוא המטבח, שבעבר זכה להתעלמות בכל הנוגע לעיצוב פנים הבית, אך כיום מקבל לא פחות תשומת לב מהסלון או חדר השינה. למרות שלא ברור מה הוביל לשינוי במעמדם של מטבחים, כיום כל מי שמבקש לעצב את ביתו מחדש, דואג להקדיש לא מעט השקעה בזמן ובכסף בעיצוב ומחשבה על המטבח ובעקבות כך עיצוב מטבחים הפך לעולם שלם של טעם וריח.

נדמה כי לפני עשור או שניים המטבח נחשב לחדר פרקטי בלבד בו רק מכינים אוכל, ללא כל קשר לחוויית האירוח או ליתר חדרי הפנאי בבית ובעקבות כך ניתן לראות יותר ויותר בתים ודירות ישנות בהם המטבח סגור כמעט לחלוטין. כיום ישנה כבר הבנה כי העבודה במטבח היא חלק משעות הפנאי בבית ובמקרים רבים המטבח יכול לספר לנו לא מעט על דרך החיים בבית ועל המשפחה המתגוררת בו ולכן ניתן לראות כי מי שמבקש לעצב את בית ישן לרוב ישבור את קירות המטבח ויהפוך אותו במסגרת עיצוב הבית לחלק מחדר האירוח המרכזי, הסלון.

אך למרות כי לרבים נדמה כי עיצוב המטבח אינו מורכב יותר מעיצוב הסלון או עיצוב חדר ילדים, למעשה עיצוב מטבח היא משימה מורכבת שכן מטבח צריך להיות פרקטי במיוחד, בייחוד בבתים בהם נעשה בו שימוש תכוף במיוחד, אך יחד עם זאת לשמור על עיצוב מתאים שיעמוד בשימושים השונים. מהסיבה הזו ניתן גם למצוא יותר ויותר מעצבי מטבחים או חברות שבונות מטבחים ומציעות ללקוחות שימוש במעצב שידע ליצור את השילוב הנכון בין פרקטיות לעיצוב.

בין אם משתמשים במעצב מטבחים ובין אם בוחרים לעצב את המטבח לבד, כחלק מתחום עיצוב הפנים, ניתן לראות כי הסגנונות השונים לעיצוב מטבחים משתנים כחלק מסגנונות בינלאומיים השוטפים אותנו מדי כמה שנים וכיום ניתן לבחור בין מטבח מודרניסטי המתאפיין במינימליזם, משטחים נקיים וארונות מטבח ישרים בצבעים בהירים, או למשל בסגנונות ישנים יותר כמו מטבח איטלקי שנותן לבעליו הרגשה כאילו היינו שפים איטלקיים בוילה בטוסקנה.

למרות הרצון לעצב מטבח מיוחד ומקורי, מכיוון שכיום המטבח פתוח למבקרי הבית ולרוב ממוקם באותו החלל כמו הסלון, כדאי לאמץ את אותו סגנון עיצובי לסלון או לפינת האוכל, על מנת שחללי האירוח לא יראו כמו אסופה מוזרה של סגנונות עיצוב שאינם קשורים זה לזה. מעבר לכך, עיצוב מחודש של מטבח הינו דבר מורכב הרבה יותר מעיצוב מחודש של כל חדר אחר ולכן מומלץ לבחור בסגנון פשוט במיוחד, כזה שלא יראה מיושן וחסר טעם לאחר כמה שנים.

בניגוד לעיצוב סלון לדוגמא, כאשר מדברים על מטבחים מעוצבים, וכאשר מעצבים מטבח חדש צריך לבחור ראשית את הסגנון הכללי בו מעוניינים ובהתאם לכך להחליט באיזה משטח עבודה מעוניינים, בין אם שיש, חרסינה או קרמיקה ואז גם לבחור כיריים, ברזים, מקרר, כיור וכמובן ארונות מטבח שלרוב יקבעו את הטון העיצובי של המטבח כולו. מכיוון שמטבח מן הסתם כולל עיסוק באוכל, חשוב להקפיד על חומרים ידידותיים ועמידים, כאלו שלא יתבלו במגע עם מים או אוכל וגם כאלו שיהיו קלים לניקוי. כך או כך, הקפדה על חומרים ועיצוב שיהיה גם פרקטי אך גם יפה ונעים לעין, תשתלם בסופו של דבר, כאשר תקבלו סוף סוף את המטבח האיטלקי, המודרניסטי או הצרפתי עליו חלמתם.

הוספת תגובה
שם מלא:*

כותרת:*

תוכן התגובה: